Benelli TNT 1130 2004 против Honda CBR 1000RR-SP Fireblade 2018
Средняя стоимость по объявлениям в интернете:
Consumption Average (claimed)
3.5 x 17 in
нет данных
Intake Valve
6.0 x 17 in
нет данных
Lean Angle, Right
API SJ 15W/50 - synthetic
Год
2004
Модель
Benelli TNT 1130 Naked
Honda CBR 1000RR-SP Fireblade
Dry Weight
205 kg / 452 lbs
Cooling system
Liquid cooling
Rake
23.5
Wheels
Aluminium alloy, 5-spoke
Аккумулятор
12V, 10Ah
Engine Oil
Synthetic, 10W/40
Gear Ratios
1st 2.786 / 2nd 1.994 / 3rd 1.524 / 4th 1.304 / 5th 1.167 / 6th 0.926
Снаряженная Масса
400 kg / 882 lbs
ABS
Electronically controlled ABS
Fuel Reserve
5 L / 1.3 US gal
Rake (Caster Angle)
23
Rim Size Front
17 x MT3.50
Rim Size Rear
17 x MT6.00
Двигатель
Four stroke, transverse three cylinder, DOHC, 4 valves per cylinder
Four stroke, transverse four cylinder, DOHC, 4 valve per cylinder.
Объём двигателя
1130 cc / 69 cu in
999 cc / 60.9 in cc / 60.9 cu-in
Диаметр цилиндра х Ход поршня
88 x 62 mm
76 x 55.1 mm
Макс. Мощность
101 kW / 135 hp @ 9500 rpm
141 kW / 189 hp @ 13000rpm
Макс. Мощность, Л.с.
135
Макс.мощность на об/мин.
9500
Степень Сжатия
Liquid cooled
Макс. Крутящий Момент
110 Nm / 11.2 kgf-m / 81.1 lb-ft @ 7750 rpm
116 Nm / 85.5 lb-ft @ 11000 rpm
Макс. момент, Нм.
110
Макс. крутящий момент на об/мин.
Стартер
Electric
Electric
Система зажигания
Electronic
Computer-controlled digital transistorized with 3-D mapping
Питание двигателя
Electronic injection with 1 injector per cylinder
Injection. Programmed Dual Stage Fuel Injection (PGM-DSFI) with 46mm throttle bodies, Denso 12-hole injectors
Система смазки
Wet sump
Wet sump
КПП
6 Speed
6 Speed
Главная передача
Chain
#530 O-ring - sealed chain
Сцепление
Oil bath
Wet, multiplate with diaphragm spring
Емкость Топливного Бака
16.5 L / 4.4 US gal
16 Litres / 4.2 US gal
Высота Сиденья
780 mm / 30.7 in
820 mm / 32.3 in
Колесная база
1405 mm / 55.3 in
Размеры
1443 mm / 56.8 in
Height 1125 mm / 44.7 in
Мокрый вес
215 kg / 474 lbs
195 kg / 430 lbs
Дорожный Просвет
129mm / 5.1 in
Колея
100 mm / 3.9 in
96.2 mm / 3.8 in
объем масла
4 L / 1.1 US gal
Задний Тормоз
Single 240 mm disc, 2 piston caliper
Combined ABS and sintered metal pads
Передние Тормоза
2 x 320 mm discs, 4 piston calipers
2x 320 mm hydraulic disc with Tokico radial mounted calipers and high performance track ready pads Rear.